معجزات و کرامات

معجزه امام صادق و دفع شیر درنده

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند تمام کارهای مسلمان را به خود او واگذار کرده و در اختیارش قرار داده است ولی به او اختیار نداده که خود را ذلیل و خوار کند.
ابوعبدالله بن لحی الکاهلی نقل می کند که: روزی امام جعفر علیه السلام فرمود: یابن الکاهلی، هرگاه شیری ببینی می دانی که چه بگویی؟ گفتم: نه یابن رسول الله. فرمود: هرگاه به شیر یا درنده ای که از آن هراسان هستی روبرو شدی این دعا را بخوان: عزمت علیک بعزیمه الله و عزیمه رسوله و عزیمه علی بن ابی طالب و عزیمه سلیمان بن داوود و الأئمه لا تتبحثت عن طریقتا و لم تؤزنا فانا لا تؤذیک.
عبدالله نقل می کند روزی همراه پسر عمویم از راهی می رفتیم با شیری مواجه شدیم و ترس و هراس فراوانی بر پسر عمویم غالب شد در این هنگام آنچه امام صادق علیه السلام فرموده بود به خاطرم آمد و آن را خواندم دیدم شیر سرش را پائین انداخت و از همان راهی که آمده بود برگشت. پسر عمویم با دیدن این وضعیت بسیار متعجب شد و گفت: من در عمر خود بهتر از کلام تو چیزی برای دفع شر شیر تصور نکرده ام.
[صفحه ۶۱]
گفتم: این کلام من نبود بلکه کلام مولایم امام جعفر صادق علیه السلام است و پسر عموی من معرفتی نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام نداشت وقتی بعدا خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم، ماجرای شیر را برای حضرت نقل کردم.
حضرت فرمودند: اگر شما ما را بر تمامی حالات واقف نمی دانید این حالی است که شما دارید اما بدانید که هر کدام از ائمه چشمی بینا دارد که حاضر و غایب شما را می بیند گوشی شنوا دارد که تمام خواسته ها و دعاهای شما را می شنود و زبانی گویا دارد که از ضمایر و اذهان و قلوب شما خبر می دهد.
سپس حضرت فرمود: ای عبدالله به خدا سوگند که من آن شیر را از سر راه شما دور کردم و در آن هنگام شما در کنار رودخانه ای راه می رفتید و اسم پسر عمویت حبیب است و او از مخالفان ما است و با اظهار این ماجرا قبل از آن که وفات کند از محبان و دوستداران ما خواهد شد.
عبدالله نقل می کند: وقتی به کوفه رسیدم پسر عمویم را از آنچه شنیده بودم آگاه کردم و گفتم که: امام صادق علیه السلام فرمود: حبیب قبل از آن که از دنیا برود از دوستان و محبان ما خواهد شد. پسر عمویم وقتی این سخن را شنید بسیار خوشحال شد و این ماجرا باعث ازدیاد محبت و اعتقاد او به امام صادق علیه السلام شد و از جمله محبان و دوستداران اهل البیت علیهم السلام گردید.
[صفحه ۶۲]
برگرفته از کتاب معجزات امام صادق علیه السلام نوشته آقای حبیب الله اکبرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *