ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

ابعاد گوناگون زندگی امام صادق

زندگانی امام صادق علیهالسلام ابعاد گوناگونی دارد، و ما در این پیشگفتار، صرفا به بعد علمی و تربیتی آن حضرت اشارهای اجمالی نمودیم و از دیگر ابعاد آن سخن نگفتیم، در حالی که بعد سیاسی آن حضرت و راه و روشی که در واژگون ساختن حکومت امویان در پیش گرفت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
امام صادق علیهالسلام در دوران امامت خود هیجده سال در عصر حاکمان اموی زیست و به خاطر ضعفی که در این برهه از زمان بر حکومت اموی حاکم بود، گزند چندانی به آن حضرت نرسید، ولی در مدت شانزده سالی که با عباسیان بسر برد، سختیها و ناگواریهای فراوان دید و با این حال توانست چراغ اسلام را روشن و پرفروغ نگاه دارد.
خوشبختانه در کتاب حاضر هر دو بعد زندگی امام صادق علیهالسلام به طور مشروح مورد بررسی قرار گرفته است. کتابی که در پیش رو دارید، اثر خامهی نویسندهی سختکوشی است که چندین سال برای تدوین زندگینامهی آن حضرت تلاش نموده است. ما تالیف این اثر زیبا و جامع را که به خامهی روان و محققانهی دانشمند محترم، جناب آقای نورالله علی دوست خراسانی دامت افاضاته، به رشتهی تحریر در آمده است به او تبریک میگوییم و آن را چراغی روشن فرا راه طالبان آگاهی از زندگانی امام ششم شیعیان میدانیم.
در پایان بر خود فرض میدانیم از زحمات فراوان و بیدریغ جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای مهدی پیشوایی نیز که خود از نویسندگان پیشکسوت در تدوین زندگی ائمهی اهل بیت علیهمالسلام میباشند، صمیمانه سپاسگزاری کنیم، زیرا این اثر نفیس در قم زیر نظر آن استاد گرانقدر نگارش یافته و نظرات و راهنماییهای ایشان در شیوهی نگارش و محتوای آن موثر بوده است.
حوزهی علمیهی قم
جعفر سبحانی
۱۷ ربیع الاول ۱۴۱۹ سالروز تولد رسول اکرم (ص) و فرزند برومندش حضرت امام جعفر صادق (ع)
[صفحه ۱۹]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *