شهادت

شهادت امام صادق

کلینی به سند موثّق از امام موسی علیه السّلام روایت کرده است که گفت: پدر بزرگوار خود را کفن کردم در دو جامه سفید مصری که در آنها احرام می بست، و در پیراهنی که می پوشید، و در عمامه ای که از امام زین العابدین علیه السّلام به او رسیده بود، و در برد یمنی که به چهل دینار طلا خریده بود «۱»، و اگر امروز می بود به چهار صد دینار می ارزید.
ص: ۲۷۰
ایضاً روایت کرده است که بعد از وفات حضرت صادق علیه السّلام حضرت امام موسی علیه السّلام می فرمود هر شب چراغ بر افروزند در حجره ای که آن حضرت در آن حجره وفات یافته بود «۲».
ابن بابویه و دیگران گفته اند که: به امر منصور ملعون آن حضرت را به زهر شهید کردند، و گویند که: انگور زهرآلودی به آن حضرت خورانیدند، و به اتّفاق آن امام رفیع در قبرستان بقیع در جنب والد منیع خود مدفون گردید «۳».
در روزگار منصور، امام صادق به وسیله زهری که منصور فراهم آورده بود، به شهادت رسید. شهادت امام در بیست و پنجم شوال سال ۱۴۸ ه. اتفاق افتاد و در قبرستان بقیع در کنار پدرش و جدش و امام مجتبی (ع) مدفون گردید. درود خدا بر جملگی آنان باد.
حضرت صادق علیه السّلام در ماه شوّال «۴» سنه یکصد و چهل و هشت به سبب انگور زهرآلود که منصور به آن حضرت خورانیده بودبه شهادت رسید. و در وقت شهادت از سنّ مبارکش شصت و پنج سال «۵» گذشته بود و شوال بوده، بلی صاحب جنّات الخلود که متتبّع ماهری است در روز بیست و پنجم شوال بوده آن ماه گفته، «۶»
( ۱) کافی ۱/ ۴۷۶٫
( ۲) کافی ۳/ ۲۵۱٫
( ۳) الفصول المهمّه ۲۲۷؛ ارشاد شیخ مفید ۲/ ۱۸۰؛ مناقب ابن شهر آشوب ۴/ ۳۰۲٫
(۴) نک: الکافی، ج ۱، ص ۴۷۲؛ التهذیب، ج ۶، ص ۷۸؛ فرق الشیعه، ص ۷۸؛ جلاء العیون، ص ۸۸۳٫
(۵) نک: الکافی، ج ۱، ص ۴۷۲؛ الارشاد مفید، ج ۲، ص ۱۸۰؛ جلاء العیون، ص ۸۸۳٫
ص: ۲۷۱
(۶) جنات الخلود، ص ۲۹٫
برگرفته از کتاب غدیر در سیره امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *