زندگینامه

زندگانی امام صادق

هم زمان با سالروز ولادت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، در روز دوشنبه هفدهم ماه ربیع الاول سال ۸۳ هجری، مصادف با آغاز قرن هشتم میلادی در خاندان رسالت و امامت در شهر مدینه نوزادی از سلاله پاک رسالت، قدم به عرصه ی حیات گذاشت که جهانی از صفا، نورانیت، و علم را برای دوستداران خود به ارمغان آورد و منشأ تحولات شگرفی در جهان علم، فضیلت، معنویت، و انسانیت گردید.
او دوازده سال تحت تربیت جد بزرگوارش امام سجاد، زینت سالکان راه حقیقت و معرفت بود و پس از آن، تحت توجهات پدر عالیقدرش امام باقر علیه السلام قرار گرفت و در محیط مدینه، در میان خاندان وحی و قرآن رشد کرد و کسب فضیلت و معرفت را آغاز نمود. این دوران ارزنده بهترین و عالی ترین فرصت و موقعیت به شمار می آمد که امام صادق در چنین مدرسه و مکتب رحمانی قدم گذاشته و علم، فضیلت، و معرفت الهی را کسب نماید.
نام مادر امام صادق، فاطمه و کنیه اش «ام فروه»، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر، از شیفتگان مقام ولایت و عصمت و یکی از بانوان با فضیلت و باتقوا بود. [۲۶۷] امام صادق درباره ی او چنین می فرماید:
کانت أمی ممن آمنت و اتقت و أحسنت والله یحب المحسنین [۲۶۸].
مادرم از مؤمنین با تقوا و نیکوکار بود و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد.
در فضایل امام صادق علیه السلام آن چنان عبارات والایی از بزرگان عصر
[صفحه ۱۴۵]
ایشان و علمای بعد از ایشان وارد شده است که فصلی مستقل را می طلبد. مالک بن انس یکی از چهار پیشوای بزرگ فقه اهل سنت که خود مدتی افتخار شاگردی ایشان را داشته است درباره ی حضرت می گوید:
ما رأت عین و لا سمعت أذن و لا خطر علی قلب بشر أفضل من جعفر الصادق فضلا و علما و عباده و ورعا. [۲۶۹].
از بعد فضیلت، علم، عبادت، و تقوا هیچ دیده ای ندیده، هیچ گوشی نشنیده، و به ذهن هیچ انسانی خطور نکرده که برتر از جعفر صادق وجود داشته باشد.
کمال الدین محمد بن طلحه نیز می گوید:
اما مناقب و فضایل حضرتش فوق شمارش و بی حد و حصر است. به طوری که عقل تیزبین و آگاه، از تنوع فضایل حضرتش حیران است. [۲۷۰].
ابن ابی العوجاء با وجود الحاد و جحود فراوان، در مناظرات خود با امام صادق از هیبت آن حضرت ساکت می شد و امام می فرمود:
فما یمنعک من الکلام قال اجلالا لک و مهابه ما ینطلق لسانی بین یدیک [۲۷۱].
چه چیز موجب این شده که سخن نمی گویی؟ وی می گفت: از هیبت تو مرا یارای سخن گفتن نیست.
منصور دوانیقی می گوید:
جعفر از جمله انسان هایی است که خداوند درباره ی آنها فرموده است:
[صفحه ۱۴۶]
«وارث کتاب آسمانی، بندگانی هستند که ما برگزیده ایم». او از برگزیدگانی است که در نیکوکاری گوی سبقت را ربوده است. در هر خاندان محدثی است و همانا جعفر بن محمد محدث ما می باشد. [۲۷۲].
برگرفته از کتاب شیوه مناظرات انبیا و امام صادق علیه السلام نوشته خانم فاطمه حسینی میر صفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *