مدعیان دروغین

فرقه غلات زمان امام صادق

غلات گروههای کوچکی بودند که در عصر ائمه علیهم السلام ظاهر شدند و مردم را به عقاید و اندیشه های خود دعوت می کردند. از آنجا که ائمه آنها را لعنت می کردند و ایشان را به همه مردم معرفی می نمودند، هیچ شبهه ای بر مردم مسلمان شیعی و سنی در شناخت آنان باقی نمی ماند و غالبا پس از چند صباحی نابود می شدند.
شأن حضرت صادق و پدر بزرگوارش امام باقر علیهماالسلام به اندازه ای عظیم بود که جمعی از شیعیان و پیروان ناآگاه، در حق ایشان غلو کردند و مقام ایشان را تا مرتبه ی الوهیت بالا بردند. از جمله ی این اشخاص، ابوالخطاب محمد بن ابی زینب مقلاص بن الخطاب الاجدع اسدی است که بارها به خاطر عقاید افراطی و غلو آمیز در حق آن حضرت، از سوی ایشان مورد لعن و نفرین قرار گرفته است. [۳۲۰].
در یکی از این روایات، حضرت صادق علیه السلام صریحا عقیده ی ابوالخطاب را درباره ی این که حضرت علم غیب دارد، نفی نموده و فرموده است:
[صفحه ۱۶۹]
فوالله الذی لا اله الا هو ما أعلم الغیب فلا آجرنی الله فی أمواتی و لا بارک لی فی أحیائی ان کنت قلت له… [۳۲۱].
سوگند به خدایی که آفریننده ای جز او نیست که من غیب نمی دانم و خداوند از مردگان من پاداش نیک به من ندهد و از خویشانم مرا خیر و برکت نبخشاید اگر من چنین چیزی به او گفته باشم…
در روایت دیگر، ابوبصیر به حضرت صادق عرض می کند که آن ها (یعنی خطابیه) می گویند شما تعداد قطره های باران، عدد ستارگان، برگهای درختان، خاکها، و وزن دریاها را می دانید. حضرت سر به سوی آسمان بلند کرد و فرمود: «سبحان الله، سبحان الله، نه به خدا که این همه را جز خدا کسی نمی داند»
شهرستانی (م: ۵۴۸ ه) دانشمند مشهور علم کلام که در عقاید، مقلد اشعری و در فقه، مقلد شافعی بوده است، پس از معرفی فرقه های غلات و بیان مبارزه ائمه علیهم السلام با آنان می گوید:
و تبرأ من هولاء کلهم جعفر بن محمد الصادق و طردهم و لعنهم [۳۲۲].
جعفر بن محمد صادق از تمامی فرقه های نامبرده بیزاری جست، و آنان را از خود راند و لعنت نمود. [۳۲۳].
امام صادق علیه السلام به غلات اجازه نمی داد در مورد او و اهل بیت چیزی را بگویند که در آنها وجود ندارد. در مقابل آنها با جدیت می ایستاد، آنها را
[صفحه ۱۷۰]
لعن و تکفیر می نمود و از آنها تبری می جست. [۳۲۴].
برگرفته از کتاب شیوه مناظرات انبیا و امام صادق علیه السلام نوشته خانم فاطمه حسینی میر صفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *