از دیدگاه قرآن

لعن دروغ گویان در قرآن

۱) وَ من أظلمُ ممن افتری علی الله کذباً اولئک یعرضون علی ربهم و یقول الأشهاد و هؤلاء الذین کذبوا علی ربهم ألا لعنه الله علی الظالمین; [۱] و کیست ستمکارتر از آنکه بر خدا دروغ بندد، آنان عرضه می شوند بر پروردگار خویش و شاهدان می گویند: اینهایند، آنان که بر پروردگار خویش دروغ بستند، همانا لعنت خداوند بر ستمکاران باد.
۲) فمن حاجّک فیه من بعد ما جاءک من العلم فقل تعالوا ندع ابنائنا و ابناءکم و نسائنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنه الله علی الکاذبین; [۲] پس هر که با تو در آن حق بعد از آنکه علم آن به تو رسیده محاجه و ستیزه کند، پس بگو بیایید، بخوانیم فرزندان ما و فرزندان شما را و زنان ما و زنان شما را و خودمان و خودتان را. سپس نفرین کنیم و لعنت خداوند را بر دروغ گویان خواستار شویم.
ص: ۱۸۹
۳) و الخامسه ان لعنه الله علیه ان کان من الکاذبین; [۳] و در مرتبه پنجم بگوید: لعنت خدا بر او باد اگر از دروغ گویان باشد.
رهبرانی که مردم را به آتش فرا می خوانند
و جعلنا هم ائمهً یدعون الی النّار و یوم القیامه لا ینصرون و أتبعناهم فی هذه الدنیا لعنه و یوم القیامه هم من المقبوحین; [۴] و ما آنها را پیشوایانی قرار دادیم که به سوی آتش فرا می خوانند و روز رستاخیز یاری نخواهند شد. در این دنیا در نتیجه اعمالشان لعنت ابدی نصیبشان کردیم و در روز قیامت از زشت رویانند.
۱-هود آیه ۱۸
۲-آل عمران آیه ۶۱
۳-نور آیه ۷
۴-قصص آیه ۴۱
برگرفته از کتاب غدیر در سیره امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *