از دیدگاه قرآن

لعن آزار دهندگان رسول خدا در قرآن

۱) ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الآخره و اعدّ لهم عذاباً مهیناً; [۱] همانا کسانی که خداوند و رسولش را اذیت می کنند خداوند آنها را در دنیا و آخرت لعنت می فرستد از رحمت خود دور ساخته و برای آنها عذاب خوار کننده ای مهیا کرده است. همچنین پیش از این آیه می فرماید:
(انّ الله و ملائکته یصلّون علی النّبی یا ایها الذین آمنوا صلّوا علیه و سلّموا تسلیماً) [۲]، مقام پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) آن قدر والا و بلند است که آفریدگار عالم هستی و تمام فرشتگانی که تدبیر این جهان به فرمان حق بر عهده آنها گذارده شده است، بر او درود می فرستند، پس ای آدمیان شما نیز با این پیام جهان هستی هماهنگ شوید و ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام بگویید و در برابر فرمان او تسلیم باشید.
هرگاه صلات، به خدا نسبت داده شود به معنای فرستادن رحمت است، و هرگاه به فرشتگان و مؤمنان منسوب گردد به معنای طلب رحمت می باشد. از سویی فعل مضارع «یصلّون» بر استمرار دلالت دارد. همچنین درباره چگونگی صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) از خود آن حضرت پرسیده شد، فرمود: «اللهم صلّ علی محمد و آل محمد کما صلیّت علی ابراهیم انک حمید مجید، و بارک علی محمد و آل محمد کما بارکت علی ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید».
ص: ۱۸۷
آیه (انّ الذین یؤذون الله و رسوله) [۳]نقطه مقابل آیه صلوات می باشد، یعنی کسانی که خدا و پیامبرش را ایذا و اذیت نمایند خداوند آنان را در دنیا و آخرت از رحمت خود دور می سازد و برای آنان عذاب خوار کننده ای فراهم آورده است.
البته باید توجه نمود که «ایذا»ی خداوند به چه معناست؟ بعضی در این باره گفته اند که ایذای خداوند به معنای کفر و الحاد است و برخی دیگر می گویند: همان ایذای پیامبر و مؤمنان است. آنچه مسلم است ایذا و آزار مفهوم وسیعی دارد; خواه کفر و الحاد باشد و یا نسبت های ناروا، تهمت، ایجاد مزاحمت و… چنان که در آیه دیگری می فرماید: (انّ ذلکم کان یؤذی النبی); [۴] این کار شما پیامبر را آزار می دهد. در سوره توبه نیز آمده است: (و منهم الذین یؤذون النّبی و یقولون هو اذن) [۵];گروهی از آنها پیامبر را آزار می دهند و می گویند او آدم خوش باوری است که گوش به حرف هر کس می دهد. آنان پیامبر اسلام را به خاطر انعطافی که در برابر سخنان مردم نشان می داد به خوش باوری و ساده دلی متهم می کردند.
۱-احزاب آیه۵۷
۲-احزاب آیه ۵۶
۳-احزاب آیه۵۷
۴-احزاب آیه۵۳
۵-توبه آیه ۶۱
برگرفته از کتاب غدیر در سیره امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *