اصحاب و شاگردان

دعای امام صادق در حق یکی از اصحاب

حضرت امام صادق علیه السلام از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حدیث کرده است: که هر چیز مست کننده حرام است و چیزی که زیادش مست می کند، کمش نیز حرام است. راوی حدیث سؤال کرد آیا حرام کم را آب زیاد حلال می کند؟ حضرت دو بار کف دست خود را حرکت داد که نه نه.
عماد بن عیسی روایت می کند که روزی به خدمت امام جعفر صادق علیه السلام رفتم و گفتم یا مولا از شما تقاضا دارم که در حق من دعا کنی تا حق سبحانه و تعالی مرا آن مقدار مال و توانگری بدهد که با آن حج بسیار کنم و دیگر مزرعه های خوب و سرای دل گشا و مرغوب روزی من کند و دیگر زوجه صالحه از اهل اعتبار و اولاد نیکوکار پاکیزه روزگار به من عطا نماید. پس حضرت امام جعفر علیه السلام دست به دعا برداشت و گفت: خداوندا! حماد بن عیسی را آن مقدار توانگری بده که پنجاه حج بکند و مزرعه های لطیف در دنیا و سرای روح افزای دل گشا روزی او گردان و زوجه صالحه نصیب او کن. یکی از اصحاب روایت می کند که وقتی عبور من به بصره افتاد، حماد بن عیسی را دیدم. چون چشمم به حماد افتاد به خاطرم رسید که از وی سؤال کنم
[صفحه ۹۴]
که حضرت صادق علیه السلام برای تو دعا کرد، چه اثری مشاهده کردی. گفتم: ای حماد! حق تعالی به تو کرامت کرد از آن چه از جعفر بن محمد استدعا نموده بودی؟ گفت: بلی. پس دست مرا گرفت و به خانه خود برد. چون نظر کردم منزلی دیدم که هرگز منزل هیچ یکی از ملوک زمانه را به آن صفا و تکلف ندیده بودم.
حماد گفت: این خانه من بهترین خانه این شهر است. به خاطر خانه و املاک مورد حسادت مردم روزگار هستم و زوجه من صالحه ترین و گرامی ترین مردم این دیار است. فرزندان من را هر کسی که می شناسد، می داند که از اخیارند و به لطف الهی و به برکت دعای امام جعفر صادق علیه السلام چهل و هشت حج رفته ام و همه آن چه از آن حضرت خواسته بودم میسر گردید و امیدوارم هم چنان که به واسطه دعای آن حضرت در دنیا نیک بختم به سبب محبت و ولای آن حضرت و سایر اهل بیت عصمت علیهم السلام در آخرت نیز محصل المرام باشم. راوی گوید که حماد بن عیسی بعد از این حکایت دو حج دیگر کرد و پنجاه حج تکمیل شد. در حج پنجاه و یکم به حدود جحفه رسید و قصد غسل احرام کرد. در آن حدود رودخانه بود. چون داخل آب شد، آب او را برد، بعد از سعی بسیار غلامان و خدام او را از آب بیرون کشیدند و بین مردم به حماد غریق جحفه مشهور گردید.
[صفحه ۹۵]
برگرفته از کتاب معجزات امام صادق علیه السلام نوشته آقای حبیب الله اکبرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *