اصحاب و شاگردان

اصحاب امام صادق مصادف

مصادف نیز از غلامان امام صادق علیه السلام است که علمای رجال او را از راویان و اصحاب امام صادق و امام کاظم علیهماالسلام نیز شمرده اند. برخی از راویان مورد اعتماد و موثق مانند حسن بن محبوب و علی بن رئاب و… از او روایت نموده اند و این شاهد بر امانتداری و معرفت او نسبت به احادیث و مقام امامت امام علیه السلام می باشد.
در مورد وی قبلا نیز سخنانی بیان شد، و برخورد امام علیه السلام در معامله ی پرسودی که او انجام داده بود، بسیار مشهور است، و آن داستان چنین است که امام صادق علیه السلام هزار دینار به او داد و او را برای تجارت به مصر فرستاد و او در آن تجارت هزار دینار سود برد، ولی امام علیه السلام از چنین سودی تعجب نمود و آن را زیاد دانست. پس مصادف گفت: ما متاعی را خریدیم که در شهر دیگر وجود نداشت [و یا کمیاب بود] پس با تجار دیگر عهد و سوگند یاد نمودیم که آنها را به دو برابر قیمت بفروشیم. پس امام علیه السلام از این کار مصادف ناراحت شد و سود معامله را حرام دانست و اصل مال خود را برداشت و سود را رها نمود و فرمود: «ای مصادف، مقابل شمشیر قرار گرفتن آسان تر از به دست آوردن روزی حلال است».
همچنین داستان همراهی مصادف و ملازم با امام صادق علیه السلام به حیره – چنان که گذشت – بسیار مشهور است. و در آن سفر آنها از حلم و بردباری امام علیه السلام درس بزرگی گرفتند.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *