احادیث و سخنان

ولایت بزرگترین نعمت الهی در سخنان امام صادق

عَنْ أَبِی یُوسُفَ الْبَزَّازِ قَالَ: تَلَا أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام هَذِهِ الْآیَهَ- فَاذْکُرُوا آلاءَ اللَّهِ قَالَ: أَ تَدْرِی مَا آلَاءُ اللَّهِ قُلْتُ: لَا، قَالَ:هِیَ أَعْظَمُ نِعَمِ اللَّهِ عَلَی خَلْقِهِ وَ هِیَ وَلَایَتُنَا.
ابو یوسف بزاز گوید: امام صادق علیه السلام آیه«نعمتهای خدا را بیاد آورید»(۱)را تلاوت نمود و فرمود: میدانی نعمتهای خدا چیست؟ عرضکردم: نه، فرمود: مقصود بزرگترین نعمتهای خداست بر خلقش و آن ولایت ماست.
۱-سوره مائده آیه ۷
أصول الکافی / ترجمه مصطفوی، ج ۱، ص: ۳۱۶
آزاد کردن بنده ولایت امیر المؤمنین علیه السلام است
أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام فِی قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَّ- فَلَا اقْتَحَمَ الْعَقَبَهَ. وَ ما أَدْراکَ مَا الْعَقَبَهُ. فَکُّ رَقَبَهٍ یَعْنِی بِقَوْلِهِ- فَکُّ رَقَبَهٍ وَلَایَهَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام فَإِنَّ ذَلِکَ فَکُّ رَقَبَهٍ.
امام صادق علیه السلام در باره قول خدای عز و جل:
«خود را بگردنه نینداخته، تو چه دانی گردنه چیست؟ آزاد کردن بنده است»(۱)فرمود: مقصود خدا از آزاد کردن بنده ،ولایت امیر المؤمنین علیه السلام است، زیرا ولایت آزاد کردن بنده است.
توضیح
عقبه بمعنی گردنه کوه و اقتحام انجام دادن کار است با سختی و دشواری، و خود را بگردنه کوه انداختن که کار مشکل و دشواری است، تفسیرش آزاد کردن بنده و تأویلش ولایت امیر المؤمنین علیه السلام است و مناسبت ولایت با آزادی بنده از این نظر است که پذیرفتن ولایت علی علیه السلام و پیروی از آن حضرت روح حریت و آزادی را در مردم زنده میکند و اسارت و بردگی را که نتیجه کفر و بی ایمانی است از دامن آنها میزداید، در اینجا باید بگفتار و رفتار امیر المؤمنین علیه السلام از نظر تاریخ و اخبار توجه و دقتی بسزا کرد تا آثار حریت و آزادی را از لابلای جملات و گوشه های تاریخ زندگی آن حضرت که چون اختر فروزان نمایان است استنباط نمود.
ص: ۱۷۰
۱- سوره بلد آیه ۱۲-۱۳
أصول الکافی / ترجمه مصطفوی، ج ۲، ص: ۲۹۲
برگرفته از کتاب غدیر در سیره امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *