احادیث و سخنان

مناظره امام صادق با مالک بن انس

ابو عبدالله مالک بن انس متوفای سال ۱۷۹ هجری، یکی دیگر از مخاطبان امام صادق بود. او امام یکی از چهار مذهب رسمی اهل سنت و از اصحاب رأی و قیاس و استحسان بود. [۱] وی می گوید:
کنت أدخل علی الصادق جعفر بن محمد علیه السلام فیقدم لی مخده و یعرف لی قدرا و یقول یا مالک انی أحبک فکنت أسر بذلک و أحمد الله علیه قال و کان علیه السلام رجلا لا یخلو من احدی ثلاث خصال اما صائما و اما قائما و اما ذاکرا و کان من عظماء العباد و أکابر الزهاد الذین یخشون الله عزوجل و کان کثیر الحدیث، طیب المجالسه و کثیر الفوائد [۲] .
وقتی بر جعفر بن محمد صادق وارد می شدم مرا اکرام می کرد و بالش خود را به من می داد و می گفت: ای مالک، من تو را دوست دارم و به خاطر آن خوشحالم و خدای را حمد می کنم بر این دوستی. مالک بن انس می گوید: هر بار که جعفر بن محمد را دیدم، یا در حال نماز بود و یا روزه دار بود، یا قرآن تلاوت می کرد. وی از بزرگترین عبادت کنندگان و زاهدان بود، آن کسانی که در برابر خداوند عزوجل خشوع دارند. وی بسیار حدیث می گفت و مجالست با او نیکو بود و فواید بسیاری داشت.
امام صادق چنان اثری بر مالک نهاده بود که مالک درباره ی امام گفته است:
با فضیلت تر و برتر از جعفر بن محمد از بعد علمی، عبادت، و تقوا، هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و بر قلب هیچ بشری خطور نکرده است. [۳] .
———————
پی نوشت ها:
[۱] الامام الصادق والمذاهب الاربعه، ج ۱، ص ۷۰٫
[۲] الخصال، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۱۶۷، الطبعه الثانیه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ۱۴۰۳ ه؛ بحارالانوار، ج ۴۷، ص ۱۶٫
[۳] الامام الصادق والمذاهب الاربعه، ج ۱، ص ۵۳، مناقب آل أبی طالب، ج ۴، ص ۲۴۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *