احادیث و سخنان

سخنان امام صادق در مورد ارواح

عبدالله بن فضل هاشمی گوید: به امام صادق – علیه السلام – عرض کردم: به چه علتی خداوند ارواح را در بدنها قرار داد پس از آنکه در ملکوت اعلایش در عالی ترین محل قرار داشت؟
حضرت فرمود: خداوند متعال دانست که اگر ارواح در شرافت و مرتبه، و
[صفحه ۵۳۹]
مقام عالی خود بمانند بیشتر آنها به سوی ادعای ربوبیت گرایش پیدا می کنند، لذا خدا با قدرت خویش آنها را در ابدانی که مقرر و مقدر نمود قرار داد، و این را از باب رحمت به آنها انجام داد.
و آنها را محتاج همدیگر نمود، و پاره ای را متوقف بر دیگری نمود، و بعضی را بر بعضی دیگر به درجاتی برتری داد، و بعضی را به بعضی دیگر کفایت نمود.
و برای آنها فرستادگان خود را فرستاد، و به آنها حجتهای خود را معرفی نمود، که بشارت و بیم دهند و امر نمایند به پیشه گرفتن راه عبودیت و بندگی، و تواضع در برابر معبودشان به انواع عبادتهایی که وسیله ی تقرب قرار داده است.
و برای آنها عقوبتها، و مجازاتهایی در دنیا و در آخرت، و ثوابها و پاداشهایی در دنیا و در آخرت قرار داد، تا بدین وسیله آنها را به خیر ترغیب و از شرّ منصرف نماید، و تا به وسیله ی طلب معاش و کسب و کار آنها را ذلیل کند، تا بدانند بندگان آفریده شده، و دست پرورده هستند، و بر عبادت او اقبال کرده، و روی آورند، و بدین وسیله مستحق نعمت ابدی و بهشت جاودانه بشوند، و از گرایش و کشش به سوی چیزی که حق آنها نیست در امان باشند.
سپس حضرت صادق – علیه السلام – فرمود: ای پسر فضل؛ نظر خدای متعال درباره ی بندگانش از نظر خودشان بهتر است. مگر نمی بینی که آنها نیستند مگر کسی که دوست دارد خود را بالاتر از دیگران بداند تا جایی که بعضی از آنها مایلند ادعای ربوبیت کنند.
و بعضی از آنها دوست دارند که بدون حق ادعای نبوت کنند، با اینکه همگی آنها در خود نقص و ناتوانی و ضعف، و بی مقداری و نیاز و فقر و درد و رنج را می بینند، و می بینند که چگونه مقهور مرگ هستند و چگونه مرگ تمامی آنها را مغلوب خود ساخته است؟
ای پسر فضل؛ خداوند تبارک و تعالی هیچ کاری به بندگانش نمی کند مگر اینکه برای آنها اصلح باشد، و هرگز به مردم ظلم و ستم نمی کند، و این خود مردم
[صفحه ۵۴۰]
هستند که به خویش ظلم و ستم می نمایند. [۱۲۶۱].
برگرفته از کتاب گنجینه نور پرسش های مردم و پاسخ های امام صادق علیه السلام نوشته آقای احمد قاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *