احادیث و سخنان

سخنان امام صادق در مورد آسمان

زندیق گفت: ای حکیم؛ به من خبر بده چرا از آسمان کسی به سوی زمین فرود نمی آید، و بشری از زمین به آسمان صعود نمی کند، و راهی به آسمان وجود ندارد؟
مگر نه اینکه اگر بندگان در هر دوران ببینند افرادی به آسمان می روند یا از آسمان فرود می آیند این مطلب دلیل خوبی برای اثبات پروردگار خواهد بود، و بهتر می تواند شک را از بین ببرد و یقین را تقویت کند، و بندگان بهتر خواهند دانست که مدبر و گرداننده ای هست، که کسی به سوی او بالا می رود و از نزد او فرود می آید؟
حضرت فرمودند: آنچه در زمین از مظاهر تدبیر می بینی از ناحیه ی آسمان فرود می آید و از آنجا آشکار می گردد.
مگر نمی بینی آفتاب از آن طلوع می کند، و آن روشنی روز است، و قوام دنیا به آن است، و اگر آفتاب طلوع نکند اهل زمین متحیر می شوند و هلاک می گردند؟
و ماه از آسمان طلوع می کند و آن نور شب است، و به وسیله ی آن شماره ی سالها، و محاسبات و ماهها و روزها دانسته می شود، و اگر طلوع نکند اهل زمین حیران می شوند، و تدبیر امور فاسد و خراب می شود؟
و ستارگان که به آنها در تاریکیهای دریا و خشکی استفاده می شود در آسمان است.
و از آسمان بارانی که زندگی هر چیز از گیاهان و نباتات و چهارپایان بستگی به آن دارد فرود می آید. و چنانچه باران حبس شود خلایق دیگر نمی توانند زندگی کنند.
و هوا اگر برای چند روزی حبس شود اشیاء همگی فاسد می شوند و تغییر پیدا می کنند.
و همچنین است ابر و رعد و برق و صواعق، تمامی اینها دلیل بر این هستند که مدبری وجود دارد که همه چیز را تدبیر می کند، و تنظیم امور از ناحیه ی او است و به تحقیق خداوند با موسی – علیه السلام – گفتگو کرد و با او نجوی نمود، و او است که عیسی – علیه السلام – را بالا برد و ملائکه از ناحیه او فرود می آیند، ولی مشکل تو این است که ایمان نمی آوری به چیزی که آن را به چشمت ندیدی، ولی آنچه را که با چشمت می بینی کافی است تا تو بفهمی، و تعقل کنی (و اعتقاد پیدا کنی). [۱] .
——————–
پی نوشت ها:
[۱] بحارالأنوار: ج ۱۰ ص ۱۷۴٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *