احادیث و سخنان

حدیث امام صادق در مورد کبر

راوی حدیث می گوید: از حضرت امام جعفرصادق علیه السلام کمترین مرتبه الحاد و کفر را پرسیدم، امام در پاسخ فرمود: کبر نازل ترین درجات کفر است.
صفوان بن جمال روایت می کند که روزی در خدمت امام جعفرصادق علیه السلام بودم شخصی به نام ربیع به آن جا آمد و گفت: یا اباعبدالله، خلیفه تو را می خواند، اجابت کن. آن حضرت راهی منزل خلیفه شد و بعد از زمان کوتاهی مراجعت نمود. گفتم: یابن رسول الله، چقدر زود از مجلس خلیفه بیرون آمدید. فرمود: بلی، او از من سؤالی داشت، پاسخ دادم و برگشتم.
صفوان می گوید: من با ربیع دوست بودم، هنگامی که او را دیدم از او پرسیدم که آن روز که خلیفه؛ جعفر بن محمد علیه السلام را طلبید از او چه سؤالی کرد؟ ربیع گفت: در آن روز من امر عجیبی را مشاهده نمودم. جمعی از اعراب در میان پشته ها مرغی عجیب یافته بودند و به مجلس خلیفه آوردند. در آن وقت که ابوعبدالله به مجلس می آمد، خلیفه دستور داد که آن مرغ را مخفی کنند، چون آن حضرت به مجلس آمد خلیفه گفت: یا اباعبدالله در هوا فوق آن چه مرئی است و دیده می شود ذیحیات می باشد؟
آن حضرت فرمود: بلی، حق سبحانه و تعالی جانوری خلق
[صفحه ۱۳۳]
کرده که بدنش مثل ماهی است و سرش مانند سر مرغ و تاجی بر سر دارد شبیه به تاج خروس و بالهایش مانند سایر پرنده ها است و سفیدتر از نقره جلا داده شده است. پس خلیفه دستور داد تا آن طشت را حاضر کردند، همان مرغ در آن طشت بود با همان هیأت و صورت که حضرت از آن خبر داده بود. بعد از رفتن ابی عبدالله خلیفه گفت: ای ربیع! این شخص مانند سوزنی است معترض در حلق من و افضل از جمیع اهل زمین است در زمان خود.
[صفحه ۱۳۴]
برگرفته از کتاب معجزات امام صادق علیه السلام نوشته آقای حبیب الله اکبرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *