احادیث و سخنان

حدیث امام صادق در مقصود دنیا و عقبی

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس به سه چیز توجه کند به مقصود دنیا و عقبی برسد: به خدا پناه برد و به او خوشبین باشد و راضی به قضای خدا باشد.
از ابوبصیر در حدیثی نقل می کند که:
به حضرت صادق علیه السلام عرض کردم: فلان مرد شراب می خورد و کارهای حرام انجام می دهد. فرمود: هنگامی که به کوفه برگشتی، به دیدن تو می آید. به او بگو: جعفر بن محمد می فرماید: این کارهایی که می کنی ترک کن، من ضامن می شوم که خدا بهشت را به تو عنایت کند. هنگامی که به کوفه برگشتم، او هم به همراه اشخاص دیگر به دیدن من آمد. او را نگه داشتم تا منزل خلوت شد و پیغام حضرت را به او رساندم. سپس ذکر می کند که پذیرفت و دست از آن کارها کشید؛ تا آن جا که می گوید:
آن گاه چند روزی بیشتر نگذشت که پیغام داد من بیمارم؛ پیش من بیا. من به منزل او رفت و آمد کرده و او را مداوا می کردم تا هنگام مرگ او رسید. موقع جان دادن کنار بستر او بودم؛ حمله ی غشی به او دست داد و هنگامی که به هوش آمد گفت: ابوبصیر! مولای تو به وعده ی خود وفا کرد؛ این را گفت و از دنیا
[صفحه ۱۴۹]
رفت، و چون سال آینده به حج رفتم، خدمت حضرت صادق علیه السلام رسیدم و هنگامی که اجازه خواسته و وارد شدم، هنوز یک پایم در صحن خانه و پای دیگرم در دالان بود و پیش از آن که سخنی بگویم از داخل اطاق فرمود:
ای ابوبصیر! ما به وعده ی رفیقت وفا کردیم.
[صفحه ۱۵۰]
برگرفته از کتاب معجزات امام صادق علیه السلام نوشته آقای حبیب الله اکبرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *