احادیث و سخنان

حدیث امام صادق در دقت و تفکر در علوم

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: دقت و تفکر در علوم خرد را بارور می نماید.
و از علی بن ابی حمزه نقل می کند که گفت:
دوستی داشتم که از منشیان بنی امیه بود. به من گفت: از حضرت صادق علیه السلام برای من اجازه ی ملاقات بگیر. اجازه خواستم و حضرت اجازه فرمود. هنگامی که وارد شد، سلام کرد و نشست و گفت: قربانت شوم من از کارمندان بنی امیه بودم و اموال زیادی از دنیای ایشان به دست آورده ام و در به دست آوردن آنها از حرام پرهیزی نداشتم؟ فرمود: اگر بنی امیه منشی؛ و مأمور مالیات و جنگجوی مدافع و مأمومی که در جماعتشان شرکت کند، نمی داشتند، حق ما را نمی گرفتند و اگر آنها و اموالشان را واگذاشته بودند چیزی جز آن چه به دستشان افتاد، نمی یافتند و بر اموال مردم مسلط نمی شدند. آن مرد گفت: قربانت شوم، آیا برای من راه نجاتی هست؟ فرمود: اگر بگویم عمل می کنی؟ گفت: آری، حضرت فرمود: هر مالی که در دیوان اینها به دست آورده ای جدا کن؛ هر کدام که صاحبش را می شناسی به صاحبش بپرداز؛ و هر کدام که نمی دانی از کیست صدقه بده؛ در این صورت من بهشت را برای تو ضامن می شوم.
[صفحه ۱۶۲]
جوان مدتی سر به زیر انداخت، سپس گفت: قربانت شوم، انجام می دهم.
علی بن ابی حمزه گفت: جوان با ما به کوفه برگشت و هر چه روی زمین داشت، حتی لباس تنش را در آورد. ما پولی جمع کردیم و برای او لباسی خریدیم و با خرجی مختصری برای او فرستادیم. چند ماهی بیش نگذشت که بیمار شد، ما به عیادتش می رفتیم. روزی در حال جان دادن به بالینش رفتم، چشم گشود و گفت: ای علی! به خدا! رفیق تو به وعده ای که به من داد وفا کرد.
سپس از دنیا رفت و ما مراسم دفن او را انجام دادیم و از کوفه به مدینه رفته و خدمت حضرت صادق علیه السلام مشرف شدم. چون چشم حضرت به من افتاد، فرمود:
ای علی! به خدا ما به وعده ی رفیقت وفا کردیم. گفتم: مولای من! فدایت شوم؛ راست می گویی، خودش هم وقت مرگ همین طور گفت.
[صفحه ۱۶۳]
برگرفته از کتاب معجزات امام صادق علیه السلام نوشته آقای حبیب الله اکبرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *