احادیث و سخنان

احادیث امام صادق در همسران پیامبر

حلبی گوید: از امام صادق – علیه السلام – درباره معنی فرمایش خدا: (یا أیها النبی انا أحللنا لک أزواجک) [۱] «ای پیامبر، ما همسران تو را که مهرشان را پرداخته ای برای تو حلال کردیم» سؤال نمودم، و پرسیدم که چند همسر جایز است پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – بگیرد؟
حضرت صادق – علیه السلام – فرمود: هر چقدر که بخواهد.
گفتم: پس معنی فرمایش خدا: (لا یحل لک النساء من بعد و لا أن تبدل بهن من أزواج) [۲] «بعد از این دیگر زنی بر تو حلال نیست و نمی توانی همسرانت را به همسران دیگری مبدل کنی» چیست؟
حضرت فرمود: برای پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – جایز است که با هر کدام یک از دختران عمو و عمه و دائی و خاله ی خود و همسرانش که با او هجرت کردند که خواست ازدواج کند، و برای پیامبر جایز شده است تا با هر زنی از دختران مؤمنین بدون مهریه ازدواج کند و این همان است از طریق بخشیدن صورت می گیرد، و این چنین ازدواجی برای غیر رسول الله – صلی الله علیه و آله و سلم – جایز نیست، بلکه باید مهریه ای باشد، و این همان فرمایش خدا است: (و امرأه مؤمنه ان وهبت نفسها للنبی) [۳] «و هرگاه زن با ایمانی خود را به پیامبر ببخشد (و مهری برای خود نخواهد) چنانچه پیامبر بخواهد می تواند او را به همسری برگزیند».
گفتم: معنی این فرمایش خدا: (ترجی من تشاء منهن و تؤوی الیک من تشاء) [۴] «که (موعد) هر یک از همسرانت را بخواهی می توانی به تأخیر اندازی و هر کدام را بخواهی نزد خود جای دهی» چیست؟
حضرت فرمود: (لا یحل لک النساء من بعد) «آنکه نزد خود جای داده به همسری گرفته است، و آنکه تأخیر انداخت به همسری نگرفته است.»
گفتم: معنی این فرمایش خدا: (حرمت علیکم أمهاتکم و بناتکم و أخواتکم) [۵] «بعد از این دیگر زنی بر تو حلال نیست» چیست؟
حضرت فرمود: منظور زنانی است که در این آیه حرام شده اند: «حرام شده است بر شما، مادرانتان و خواهرانتان و دختران برادرانتان» تا آخر آیه.
و اگر مطلب همان بود که آنان می گفتند (در آن صورت) آنچه برای شما حلال بود برای آن حضرت حلال نمی شد، چرا که شما هر کدام می توانید هر موقع خواستید همسرانتان را به همسران دیگری مبدل کنید، و لکن چنین نیست که آنها می گویند. [۶] .
—————–
پی نوشت ها:
[۱] سوره ی احزاب آیه ی ۵۰٫
[۲] سوره ی احزاب آیه ی ۵۲٫
[۳] سوره ی احزاب آیه ی ۵۰٫
[۴] سوره ی احزاب آیه ی ۵۱٫
[۵] سوره ی نساء آیه ی ۲۳٫
[۶] فروع الکافی: ج ۲ ص ۲۴، بحارالأنوار: ج ۲۲ ص ۲۰۶ ح ۲۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *