احادیث و سخنان

احادیث امام صادق در مورد مشتاق خداوند

امام صادق علیه السلام :
: المُشتاقُ لا یَشتَهی طَعاما ، ولا یَلتَذُّ شَرابا ، ولا یَستَطیبُ رُقادا ، ولا یَأنَسُ حَمیما ، ولا یَأوی دارا ، ولا یَسکُنُ عُمرانا ، ولا یَلبَسُ لَیِّنا ، ولا یَقِرُّ قَرارا ، ویَعبُدُ اللّه َ لَیلاً ونَهارا راجِیا بِأَن یَصِلَ إلی مَا اشتاقَ إلَیهِ ، ویُناجِیَهُ بِلِسانِ الشَّوقِ مُعَبِّرا عَمّا فی سَریرَتِهِ ، کَما أخبَرَ اللّه ُ تَعالی عَن موسَی علیه السلام فی میعادِ رَبِّهِ بِقَولِهِ : «وَ عَجِلْتُ إِلَیْکَ رَبِّ لِتَرْضَی »
امام صادق علیه السلام ـ در آنچه به ایشان نسبت داده شده است ـ : مشتاق ، نه میل به غذا دارد ، نه از نوشیدنی ای لذّت می برد ، نه خوابی خوش دارد ، نه با دوستی انس می گیرد ، نه به خانه ای روی می آورد ، نه در جایی آبادان ، منزل می کند ، نه لباسی نرم به تن می کند و نه هیچ قرار و آرامی دارد . شب و روز ، خدا را عبادت می کند و آرزومند رسیدن به چیزی است که اشتیاقش را دارد و با زبان شوقِ خود که از نهانش خبر می دهد ، با او راز می گوید ؛ همان گونه که خداوند ، از میعاد موسی بن عمران علیه السلامبا پروردگارش ، چنین خبر می دهد : «پروردگارا ! به سویت شتافتم تا خشنود گردی» . پیامبر صلی الله علیه و آله حال شوق موسی علیه السلامرا به پروردگارش چنین توضیح داده که آن حضرت در مدت چهل روز که رفت و آمدش به میقات طول کشید ، نه چیزی خورد ، و نه چیزی آشامید ، و نه خوابید ، و نه به چیزی از این کارها میل پیدا کرد .
پس هرگاه به میدان شوق گام نهادی ، بر نفْست و خواسته دنیایی ات [به نشانه ترک آنها ]تکبیر بزن و آنچه را بدان انس داری ، واگذار و از هر چیزی جز معشوقت پرهیز نما و میان زندگی و مرگت ، بانگ «لبیک ، اللهم لبیک!» سر ده که خداوند متعال ، پاداشت را عظیم گرداند . حکایت
مشتاق ، حکایت غریق است که اندیشه ای جز رهایی خویش ندارد و هر چیزی جز آن را فراموش می کند .
طه : ۸۴ .
برگرفته از کتاب ۲۵۹۱ حدیث از امام صادق علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *